Etat członka zarządu nie wygaśnie wraz z funkcją
Co do zasady ustanie stosunku korporacyjnego nie prowadzi do automatycznego ustania stosunku pracy. Do jego rozwiązania konieczne jest podjęcie dodatkowych czynności.
Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 24 września 2020 r. (III PK 60/19).
Sprawa dotyczyła byłego pracownika i równocześnie byłego prezesa zarządu spółki. Uchwałą zgromadzenia wspólników został odwołany ze stanowiska w zarządzie i tego samego dnia otrzymał informację o rozwiązaniu umowy o pracę zawartej na czas pełnienia funkcji prezesa zarządu. Co istotne, umowa o pracę nie zawierała żadnych postanowień dotyczących możliwości wcześniejszego jej wypowiedzenia.
Pracownik odwołał się od rozwiązania tej umowy, twierdząc, że nie miała ona charakteru zawartej na czas wykonania określonej pracy i w istocie została zawarta na czas nieoznaczony, zwłaszcza że kadencja zarządu nie została określona. Ani sąd I, ani II instancji nie podzieliły jego stanowiska, dlatego wniósł skargę kasacyjną.
komentarz eksperta
Kinga Polewka-Włoch, radca prawny, kancelaria PCS Paruch Chruściel Schiffter | Littler Global w biurze w Katowicach
Wyrok został wydany w sprawie, w której do odwołania z funkcji w zarządzie i rozwiązania umowy o pracę doszło jeszcze przed 22 lutego 2016 r., kiedy to art. 30 § 1 pkt 5 kodeksu pracy został uchylony, a z art. 25 k.p.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta